10/11/2002

לכבוד
אלי מאלי
טיולי איילה

הצעה להפעלת חוג אלעד

1. חוג אלעד

אנו קבוצת מטיילים המוכרת בשם "חוג אלעד". זהו חוג מטיילים ותיק, שמתמקד בטיולי אתגר ברחבי הארץ, במקומות לא שגרתיים, עם מדריכים מיוחדים, והכל תוך הקפדה ושמירה ללא פשרות על ערכי הטבע.

החוג יוצא ל- 13-12 טיולים בשנה, כשהעונה מתחילה בסתיו (נובמבר) ומסתיימת בתחילת הקיץ (יוני). בחודשי הקיץ החמים אין טיולים. הטיולים מתוכננים מראש לעונה שלמה, כאשר המסלולים והמדריכים נקבעים מראש, והתוכנית כולה מתפרסמת בתחילת העונה.

האב הרוחני של החוג הוא שוקה, מותיקי המדריכים בחברה להגנת הטבע, והחוג קרוי על שם בנו. החוג אינו רק מסגרת טיולים, אלא גם מסגרת אידיאולוגית של מטיילים אוהבי טבע ושומרי טבע, ברוח החברה להגנת הטבע "של פעם".


2. הטיולים

בכל הטיולים הלינה בשטח והכלכלה עצמית. בטיולים של יומיים ומעלה, בסוף יום ההליכה (שישי) עושים קומזיץ ומכינים סיר מרכזי למרק, קפה, וכו'.
הטיולים מתחלקים למספר סוגים על פי משכם:
  1. יום+: יציאה ביום שישי אחה"צ.
  2. יומיים: יציאה ביום שישי בבוקר.
  3. יומיים+: יציאה ביום ה' אחה"צ.
  4. לעיתים רחוקות, בעיקר כאשר יש חג וסוף-שבוע ברצף, מתוכנן טיול ארוך יותר, 3 או 4 ימים.
בשנתיים האחרונות החוג התרחב לשתי קבוצות: אתגר ותוכן. ההבדל בין הקבוצות מתבטא אך ורק ברמת הקושי: קבוצת האתגר עושה מסלולים קשים, ארוכים ואינטנסיביים, לעיתים למעלה מ-30 ק"מ ביום. קבוצת התוכן עושה מסלולים מתונים יותר, אך עדיין בדרגת קושי שעולה על טיולי מיטבי לכת. שתי הקבוצות נוסעות ביחד, מטיילות במסלולים שונים באותו האזור, ונפגשות בסוף היום.

החל מהשנה שעברה מופעל בהצלחה הסדר איסופים והחזרות. בטיולים לדרום, אוטובוס אחד יוצא מחיפה ואוסף מטיילים לאורך כביש החוף, תל-אביב ומשם דרומה, ואוטובוס שני יוצא אוסף מירושלים ותל-אביב. בטיולים למדבר יהודה, יש איסופים רק מחיפה מכיון שירושלים ממילא בדרך. בטיולים לצפון יש איסופים רק מירושלים מכיון שחיפה ממילא בדרך.

מדי פעם החוג מתארגן לפעילויות נוספות, חלקן בתשלום כמו סיורים עירוניים, וחלקן סתם בשביל הכיף כמו קומזיצים וערבי שקופיות.


3. ניהול החוג

כיום החוג מנוהל בשני מישורים, תוך קשר הדוק בין נציגי החוג לחברת התפעול:
  1. ניהול שוטף של החוג ע"י נציגי החוג: הכנת תוכנית שנתית, קבלת תגובות מהמטיילים, הפצת הודעות, הענות לדרישות מיוחדות, הפקת לקחים, ועבודה מול הגוף המפעיל את הטיולים, כולל בדיקה שהטיולים מאורגנים ומתומחרים כראוי.
  2. תפעול הטיולים ע"י החברה: תאום אוטובוס ומדריך, תאום מנהלות שטח במידת הצורך, קבלת אישורים לירידה משבילים מסומנים, רישום מטיילים, גביית תשלום, ביטוח, וכו'. פרוט מלא להלן.
חלק נכבד מהתקשורת בין חברי החוג מנוהלת באמצעות דואר אלקטרוני. בימים אלה אנו מכינים אתר אינטרנט של חוג אלעד, שיכיל מידע על החוג, עדכונים, לוחות מודעות ועוד. כמו כן, במידת האפשר, נוסיף אפשרות להרשם לטיול דרך האתר.


4. המצב כיום

"חוג אלעד" פועל למעלה מ- 15 שנים במסגרת החברה להגנת הטבע. לפני מספר שנים, עקב הזנחה מצד החל"ט, החוג דעך ונאלצנו לארגן טיולים בעצמנו (בהצלחה גדולה!). פנינו לחל"ט בדרישה להציל את החוג ולהפעילו בשיתוף מלא של נציגי החוג. חלק מדרישותינו נענו ובשנתיים האחרונות טיולי החוג זוכים להצלחה גדולה, ומצטרפים חברים חדשים.

למרות ההצלחה והגידול במספר הנרשמים, מחירי הטיולים עלו בצורה דרסטית, בניגוד למגמות הכלליות במשק של מדדים אפסיים ועליות מחירים מזעריות. בשנתיים האחרונות שורר במשק מיתון שבוודאי אינו מצדיק עליית מחירים. המטיילים מתלוננים על רמת המחירים הגבוהה, וחלקם מתקשים לעמוד בהוצאה עד כדי ויתור על השתתפות בטיולים.

מלבד המחירים, החברה להגנת הטבע מציבה מכשולים מיותרים כמעט בכל פעולה: הוצאת אישורים מיותרים למסלולים הפתוחים לכל הציבור, צרוף חובשים ומלווים חמושים שאינם נדרשים, והתנגדות נמרצת להרחבת החוג.
החברה להגנת הטבע חוטאת לערכיה: גישתה גורמת לצמצום מתמיד בפעילות החברה, בעקבותיו יש פחות תמיכה ציבורית ופחות הכנסות, וכתוצאה מכך החברה נחלשת ואינה מסוגלת לנהל כראוי את מאבקי שמירת הטבע.

כל אלה הביאו אותנו לשקול ולהפעיל את טיולי החוג במסגרת אחרת, שתעדיף לטפח את החוג ולהפעילו במחירים ובתנאים הוגנים. אנו בטוחים שהמודל של חוג אלעד, שגדל ומתרחב גם בשנות משבר כלכלי בארץ, ניתן לשכפול. בניהול נכון ניתן להקים חוגי מטיילים נוספים מסוגים שונים, ולהרים פעילות עסקית וחינוכית ענפה.


5. הצעה

אנו מבקשים לקבל הצעה להפעלת טיולי "חוג אלעד" במתכונת הקיימת. להלן רשימת הנושאים הדורשים טיפול ואחריות מצד החברה המפעילה את הטיולים.

נושא הסבר
מספר מטיילים
בממוצע נרשמים לכל טיול 70 מטיילים.
בטיולים מסוימים – בעיקר הראשון והאחרון בעונה, יש פחות מטיילים (אבל השנה כבר בטיול הראשון היו 80 מטיילים!).
חלוקה לקבוצות
כיום החלוקה לקבוצת אתגר ולקבוצת תוכן מתבצעת בשטח, על פי רצון כל מטייל. מצב זה גורם לפעמים לחלוקה לא סבירה: 60 מטיילים בקבוצה אחת ו-15 בשנייה.
לכן יש להגביל את הרישום לכל קבוצה (50-45 מטיילים). מעבר מקבוצה לקבוצה בשטח יתאפשר רק באישור אחראי.
אוטובוס
בדרך כלל נדרשים שני אוטובוסים.
ניתן לחסוך בעלויות באמצעות אופטימיזציה: להזמין מיניבוס או מידיבוס כרכב שני, להשאיר אוטובוס אחד צמוד לטיול ואת השני להזמין רק לצורך הגעה לשטח וחזרה. החברה המועדפת היא "נרקיס-גל". יש לנו נסיון מצויין איתם: הנהגים בסדר, מכירים היטב את השטח, ואינם חוששים לרדת מהכביש לדרכי עפר.
למיטב ידיעתנו מחיריהם תחרותיים, אבל תמיד כדאי להשוות וללחוץ להורדת מחיר.
מדריכים
בכל טיול דרוש מדריך אחד לקבוצת האתגר ומדריך שני לקבוצת התוכן.יש לנו רשימת מדריכים קבועים, שמכירים את המטיילים ונהנים להדריך את החוג.
עם כל הסימפטיה ויחסי החברות עם המדריכים, גם עליהם צריך קצת ללחוץ במחיר.
מנהלות שטח
בחלק מהטיולים מקום הלינה בשטח אינו נגיש לאוטובוס. במקרים כאלה צריך לתאם רכב שטח, שיעביר את ציוד הלילה מהאוטובוס אל השטח, ולמחרת יחזיר את הציוד לאוטובוס. במקרה כזה ניתן לשחרר את שני האוטובוסים עד לסוף הטיול.
יש לנו נסיון מצויין עם איציק מעוז מחצבה.
ביטוח
מבחינתנו אין חשיבות לביטוח, והנושא לשיקולכם על פי החוק (אם יש כזה).
כל המטיילים יסכימו, במידת הצורך, להתחייב כי הם מודעים לסיכונים ולוקחים אחריות מלאה על עצמם (אם יש אפשרות חוקית כזו).
בנוסף, אפשר לחייב את המטיילים לרכוש פוליסת ביטוח אישית (שתהיה תקפה גם לטיולים אחרים). פוליסה כזו תעלה כ- 150 ₪ לשנה, ובקניה מרוכזת אפשר לקבל הנחה.
אישורים
המינימום הנדרש בחוק. למיטב ידיעתנו נדרשים אישורים רק במקרה של ירידה משבילים מסומנים בשמורות טבע.
לרשג"ל יש טופס בקשה לאישור מסלול חריג, שצריך להגיש בליווי מפה עם סימון המסלול, כחודש לפני הטיול.
ציוד
לכל טיול נציגי הקבוצה רוכשים מצרכים למרק, קפה ותה. נציגי הקבוצה רכשו סירים גדולים, מצקות, וכו'. כמו כן דרושים מיכלי מים בנפח 150 ליטר לפחות.
לפעמים האוטובוסים מגיעים עם מיכלים, אבל לדעתנו כדאי לרכוש כמה מיכלי פלסטיק שישמשו לכל הטיולים ללא תלות באוטובוסים.
נשק
כמעט בכל טיול משתתפים מטיילים בעלי נשק. במידה שיש דרישה מחייבת למלווים בנשק – יש לבדוק אם אכן בטיול משתתפים בעלי נשק.
חובש
בחוג יש מספר רופאים וחובשים. יש לדאוג לערכות רפואיות. במידה שיש דרישה מחייבת לחובשים – יש לבדוק אם אכן בטיול משתתפים חובשים.
מוציא טיול
מבין המלווים בנשק והחובשים, יש להגדיר שני "מוציאי טיול", שתפקידם לבצע בדיקת שמות, לדאוג לאיסוף מטיילים מכל התחנות, ללכת כמאספים במהלך הטיול, ובכלל להיות אחראים שכולם יגיעו לטיול ויחזרו. מוציאי הטיול פטורים מתשלום עבור הטיול.
רישום והודעות
מטייל יכול להירשם לטיול בודד או לכמה טיולים מראש. הרישום יעשה טלפונית, תוך בדיקה אם המטייל חבר ותיק או חדש. מטיילים חדשים יש להזהיר שמדובר בטיולים קשים, ולהפנות אותם להתנסות קודם בטיולי קבוצת התוכן.
יש לאפשר רישום לרשימת המתנה, מעבר לקיבולת הקבוצה, כך שאם יש ביטולים יוכלו נרשמים אחרים להכנס לטיול.במידה שחל שינוי במסלול או במועד היציאה של הטיול, יש להודיע טלפונית לכל הנרשמים.
במקרה של שינוי מהותי יש לאפשר ביטול ללא קנס (ראה להלן).
ביטולים ושינויים
יש לקבוע נוהל מחמיר, אך עם אפשרות להקל במקרים חריגים.
מומלץ שביטול עד חודש לפני מועד הטיול - לא יחוייב בקנס, עד שבועיים 10%, עד שבוע 20%, עד יומיים 30%, ופחות מיומיים 50%.
מקרים חריגים יאושרו על סמך אישורים (תעודת מחלה, תעודת פטירה של קרוב משפחה, וכו'). לחילופין יאושר מקרה חריג על סמך בדיקה של נציגי החוג.
לא תהיה התחשבות במבטלים כרוניים.
מחירים
כמובן שאנו מצפים למחירים אטרקטיביים. מחירי המטרה שלנגד עינינו: טיול של יום+ 170-190 ₪, טיול של יומיים 190-210 ₪, טיול של יומיים+ עד 270 ₪.
כדאי לשקול גביית דמי חבר (50-100 ₪ לשנה), כדי לשמור על נאמנות לחוג. מי שאינו חבר ישלם מחיר גבוה יותר ולא יהנה מהנחה על רישום למספר טיולים. הסכום שיצטבר מדמי החבר ישמש כחסכון לכיסוי הוצאות בלתי צפויות, וכתקציב צ'ופרים.
הנחות ותנאי תשלום
יש לקבוע מדיניות הנחות לנרשמים מראש לסדרה של טיולים.
אנו מציעים את מדרג ההנחות הבא: לנרשמים ל-11 טיולים ויותר 15% הנחה, לנרשמים ל- 10-8 טיולים 11% הנחה, לנרשמים ל- 5-7 טיולים 7% הנחה.
אפשר להנהיג שני הסדרי תשלום: תשלום מראש לכל הטיולים (או לחלקם) וקבלת ההנחה מראש. מטייל שיבטל השתתפות בטיולים, יוכל לקבל זיכוי בסוף השנה, לאחר חישוב מחדש של ההנחה וניכוי קנסות. לחילופין, מטייל יוכל להרשם למספר טיולים מראש, אך יחוייב בפועל לפני כל טיול במחיר הרגיל ללא הנחה. בסוף השנה יקבל החזר כספי על פי ההנחה המגיעה לו.
שיווק
החוג נהנה כיום מפופולריות וגידול מתמיד במספר המטיילים.
כדי לשמור על מצב זה יש לדאוג לפרסום החוג במספר מסגרות, חלקן חינם (אינטרנט, מדורי טיולים בעיתונות), וחלקן בתשלום לא גבוה (מודעות במגזיני מטיילים).
נציגי החוג ישלימו בכל קיץ תכנית טיולים עונתית מתואמת עם מדריכים. יש לתמחר את התכנית ולהכינה להפצה עד סוף אוגוסט (הטיול הראשון בדרך כלל בסוף אוקטובר).


6. מודל עלויות

הטבלה שלמעלה מציגה דרישות מפורטות ומדוייקות של כל האספקטים הקשורים לתפעול החוג. מבחינה מעשית תמחור הטיולים מעט פשוט יותר, כפי שמוצע להלן. כמובן שיש להרחיב את המודל כדי להגיע לעלויות מדוייקות.

סעיף הסבר דוגמא
אזור הטיול
קובע את תעריף האוטובוסים (יחד עם משך הטיול).
הר הנגב, מדבר יהודה, רמת הגולן.
משך הטיול
קובע את תעריף האוטובוסים (יחד עם אזור הטיול), ואת עלות המדריכים.
טיולים של יום+ או יומיים+ גורמים לעלייה במחירים, בגלל שגם האוטובוסים וגם המדריכים עולים דורשים תוספת תשלום, למרות שמבחינת המטיילים אין תוספת של ימי הליכה.
צריך לנהל מו"מ כדי לנסות ולהוריד את העלות הנוספת של חלק היום הראשון.
יום+, יומיים מלאים, יומיים+.
מספר המטיילים
לעיתים נדירות מספר המטיילים יהיה קטן מ- 50, ואז ניתן להסתפק באוטובוס אחד.
על פי המסלול המתוכנן, ניתן להסתפק במדריך אחד.
בדרך כלל 80-65.
מלווים
במידה שהחוק ו/או הביטוח מחייבים מלווים: ברוב המקרים ניתן למצוא מלווים מתוך החוג, ואם אין אז צריך להזמין מחברת אבטחה.
חובשים.
תוספות קבועות
עלות מצרכים וציוד מתכלה – זניח.
פחות מ-100 ₪ לטיול.
מצרכים למרק, קפה, תה. שקיות לאיסוף אשפה.
תוספות מיוחדות
במקרים מסויימים יש להזמין מנהלות שטח (ג'יפ להבאת הציוד למקום שאין גישה לאוטובוס).
לעיתים נדירות המסלול עובר בשמורת טבע בתשלום, ויש להסדיר תשלום לרשג"ל.
לינה בגב חולית בנחל נקרות.
טיול מים בנחל יהודייה.
תקורות
ביטוחים, אדמיניסטרציה, גביה.
3% לתשלום בכרטיס אשראי.
מרווח בטחון
כדאי להוסיף אחוז מסויים (קטן!) שיאפשר להתמודד עם עלויות בלתי צפויות.
שמורה פתוחה שהפכה לשמורה בתשלום במהלך השנה.


7. לסיכום...

למרות שניסינו לחשוב על הכל ולהעלות הכל על הכתב, ודאי יש עוד נושאים שדורשים הבהרות. אנו פתוחים להצעות וגישה חדשה לארגון הטיולים - בתנאי שרוח החוג והדרישות הבסיסיות יישמרו.

אשמח לענות לכל שאלה ולדון בכל עניין, בטלפון: 04-6213223 או 054-564022.

בברכה,

איל צבי
חוג אלעד