FAQFAQ   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   הרשםהרשם 
 פרופילפרופיל   התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיותהתחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות   התחברהתחבר 
עוד "סיפור" עם החברה להגנת הטבע
פרסם נושא חדש   הגב לנושא    אינדקס הפורומים של Hug Elad - חוג אלעד -> עדכונים, הודעות ותזכורות גרסה להדפסה
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
איל צבי
Admin - מנהל


הצטרף: 05 אוג' 2002
הודעות: 574

הודעהפורסם: 24/12/02 18:07   נושא ההודעה: עוד "סיפור" עם החברה להגנת ה הגב עם ציטוט

עוד שעות ספורות אצויו ואני כבר נהיה על טיסת Uzbekistan Airlines לטשקנט, ומשם נעבור לטיסה נוספת שתביא אותנו עד אוסקה שביפן. נחזור אליכם בעוד 5 שבועות בממוצע - אני בעוד 4 שבועות ואצויו בעוד 6 שבועות. אל דאגה, גם ביפן נשאר בקשר דרך email ודרך לוח המודעות.

כדי שיהיה לנו מעניין עד הרגע האחרון, החליטו בחברה להגנת הטבע לשלוח לנו מכתב בחתימת המנכ"ל המתפטר. המכתב מצורף למטה - ומיד בעקבותיו מכתב התשובה שהחזרתי לחל"ט, לאחר התייעצות עם איתי ועירית, אודי ושוקה.

לפני שנכנס לדיון מפורט במכתב, אני שוב מבקש מכולם לבקר מדי פעם בלוח המודעות ולבדוק מה חדש, אולי להחליף דעות וחוויות במדורים השונים, אולי להציע הצעות או סתם לקשקש עם החבר'ה. למשל, כרגע רצים שני סקרים שנועדו לעזור לנו לבחור:
 • איזה סיור עירוני נקיים השנה (עם יעקב ינון - מי שהדריך אותנו בסיור יפו)?
 • מהם אזורי הטיול המועדפים עליכם?
חפשו את הסקרים במדורים השונים - והצביעו.

חזרה למכתבים... אתייחס כאן למספר נקודות בהן לא נגעתי במכתב התשובה לחל"ט, אבל חשוב להבהיר אותן בינינו:
 1. עיתוי המכתב להערכתי (ואני מודה שזה ניחוש ולא ידיעה) אינו לגמרי מקרי - 3 ימים לפני האסיפה הכללית של החל"ט. נכון שחוג אלעד אינו עומד במרכז הדיונים, אבל עזיבת החוג מצטרפת לעוד אירועים שמציגים את החל"ט כארגון במצב קריסה. יתכן שהמכתב נועד לספק אליבי לאלה שמרגישים קצת אשמים במצב, כדי שיוכלו להגיד ש"עשו משהו". שוב זוהי תחושתי ואין לי כל ידיעה ממשית שזו הסיבה למכתב ולעיתויו.

 2. כל אותם מסרים וערכים חשובים המוזכרים במכתבו של מנכ"ל החברה, קיימים על בדיבורים בלבד. כשמגיע הרגע לקבל החלטות מעשיות, החל"ט מתקפלת עם שלל תרוצים שעיקרם כיסוי תחת - ניגוד להנחיות משרד החינוך (שאינן רלבנטיות למבוגרים), אין אישור של צה"ל או של רשות שמורות הטבע (גם כשבכלל לא צריך לבקש אישור), פחד מתביעות משפטיות (כאילו שאי אפשר להידרס בסיור בתל-אביב וחוץ מזה יש ביטוח לא?), וכו'.

 3. ה"טיפוח" של החל"ט הביא להפסקת פעילותו של חוג אלעד לפני מספר שנים. החוג התאושש ונחל הצלחה גדלה והולכת מדי שנה - אך ורק הודות לפעילותם של חברי החוג ובציגי החוג. ברוב המקרים, החברה להגנת הטבע הכשילה, ורק התעקשות בלתי פוסקת שלנו הביאה למהלכים הנכונים.

 4. מספר פעמים בעבר שמענו הצהרות על חשיבות חוג אלעד וכמה שהחל"ט רוצה וצריכה את החוג בשורותיה. גם כאן הסתבר שאין כיסוי: שיתוף הפעולה עם נציגי החוג התמעט משנה לשנה, המחירים המשיכו לעלות, נוספו מגבלות וגזרות שונות, והיתה התנגדות לכל ביקורת, הצעה ורעיון שהעלינו.

 5. חילוקי הדעות בינינו לבין החל"ט אינם אישיים ואמוציונליים. זהו חלק מחוסר ההבנה הבסיסי של אנשי החל"ט - אחרי שנודע לנו שלא נעשה כל מאמץ להוזיל את הטיולים, אחרי שהופרו הבטחות, אחרי שהיינו צריכים להילחם בחרוק שיניים כדי להגדיל את החוג לשתי קבוצות, ואחרי שאני (איל) כנציג החוג בלעתי עלבונות ויחס מזלזל מבלי להגיב - אחרי כל אלה נדמה להם שם בחל"ט שמדובר בויכוח אישי ואמוציונלי.

 6. ההתפארות בענייני ביטוח ובטחון גם היא דורשת "התאמה" לעובדות. הביטוח של החל"ט אינו מתחייב לשלם לכל מטייל כל סכום. צריך להגיש תביעה, וכמובן שהביטוח ינסה להתנער מאחריות, וכו'. בקיצור, כמו כל ביטוח אחר. לגבי הביטחון והמלווים ונשק (עם קרבינים מיושנים!): פיגועי טרור מתרחשים בעיקר בהתנחלויות, בערים ובתחבורה ציבורית. חוג אלעד אינו מטייל באף אחד מהמקומות הנ"ל.

 7. מאמצי השיווק של החל"ט מבורכים ואנחנו מאחלים להם (באמת!) הצלחה בהקמת חוג חדש. כפי שציינתי במכתב התשובה, במשך שנים ניסינו לשכנע אותם להקים חוג נוסף והן סרבו... בפועל החל"ט מנסה ללכת "ראש בראש" עם אותם תאריכים ואותם מסלולים של חוג אלעד (על כך בהמשך). למרות זאת לטיול הקרוב נרשמו בחל"ט כ-20 מטיילים בלבד וקיום הטיול מוטל בספק. אילו בחוג אלעד נרשמו 55-60 (נכון ליום ב').

 8. תכנית הטיולים השנתית של חוג אלעד היא תוצאה של עבודה רבה לא רק של נציגי החוג, אלא גם תוצאה של הצעות, רעיונות ובקשות של החברים בחוג. החל"ט מתכוונת לגנוב, פשוטו כמשמעו, את פרי המאמץ שלנו ולהשתמש בו כדי לנסות ולהתחרות בנו. מעשה מכוער לכל הדעות, ואולי גם לא לגמרי חוקי, שדי בו בלבד כדי לרצות ולהתרחק עוד מהחל"ט. דרשתי במכתב התשובה מהחל"ט שיטרחו לתכנן תוכנית משלהם - מעניין האם ההגיון וההגינות יגברו על העלבון.

 9. כאילו כדי לסכם את עליבות מצבה של החל"ט, מי שמצהיר, מבטיח, מסביר ומאיים הוא המנכ"ל המתפטר של החל"ט, שהפר הבטחות שנתן לנו, והתעלם בעקביות מכל פניותנו בהתחלת השנה (כדי שיקיים את הבטחתו).
כפי שברור לאחר שקצת מנתחים את המכתב מהחל"ט מדובר בסך הכל בעוד סדרה של הצהרות ריקות וטעויות בגישה. כך הם רק מוכיחים שצדקנו כשעזבנו ובעיקר כך הם מזמינים לעצמם את הכישלון הבא.

חבל. למרות האכזבה מהחל"ט, עדיין זה צריך להיות ארגון גדול וחשוב, שיוביל את החינוך לטבע בארץ. עצוב לראות איך החל"ט מתרחקת מערכיה ונחלשת. ניסנו לשנות, להעביר ביקורת, להציע הצעות

ורעיונות, אבל נדחנו. בסופו של דבר זה הפסד לכולם.

בתקוה לימים טובים יותר (מלחמות עם עיראק וכו'...),

איל.


להלן המכתב מהחל"ט ולאחריו מכתב התשובה שלנו22 דצמבר 2002
לחברי חוג אלעד
שלום רב,

בשבועות האחרונים הועבר אליכם מידע בנוגע למערכת היחסים בין החברה להגנת הטבע לבין חוג אלעד. בהמשך לכל זה ראיתי לנכון להציג בפניכם את עמדת החברה להגנת הטבע בנדון.

חוג אלעד הוקם ע"י החברה להגנת הטבע והפעילות שבו מחזקת את הערכים להם מטיפה החברה. אנו חושבים שמקומו הטבעי של החוג הוא בחברה ופועלים במרץ רב לטיפוחו, לפרסומו ולהגדלת מספר המטיילים בו באופן עקבי מדי שנה.

לצערי, חילוקי דעות בין החברה להגנת הטבע לבין אנשים המייצגים את החוג גלשו לעימות אישי ואמוציונלי שכתוצאה ממנו נפגעים שני הצדדים.

לגופו של עניין, החברה להגנת הטבע תמשיך ותקיים את הפעילות כמתוכנן, אם כי לא תחת השם "חוג אלעד". ההדרכה תבוצע כתמיד ע"י מדריכים מן השורה הראשונה, במסלולים אתגריים על פי מסורת החוג ובמחירים סבירים והוגנים.

חשוב לי להדגיש בפניכם כי טיולי החברה להגנת הטבע עומדים בסטנדרטים גבוהים ומחמירים של ביטחון אישי (ונדמה לי כי אין לזלזל במרכיב זה בימים אלה), ליווי קבוע של חובשים ומאבטחים עם נשק, קשר רצוף וקבוע עם חדר המצב של החברה להגנת הטבע הפועל 24 שעות ביממה, ולא פחות חשוב, ביטוח למטיילים בסכום של עד 10 מיליון $(!)

דברים כגון אלה לא תמיד נראים על פני השטח אך הם קשורים בהשקעה ואחריות גדולה, כספית וניהולית, וסבורני כי חשוב להביא נתונים אלה בפניכם.

בחודש האחרון הרחבנו את תפוצת עלון הפעילויות של החברה ל – 250,000 (!) משפחות אשר יקבלו מדי חודש חוברת פעילויות חדשה. בעקבות הרחבת מעגל השיווק קיבלנו פניות רבות והתעניינות גדולה בפעילות החברה. בכלל זה, בפעילות של חוג אלעד. על מנת לחזק את פעילות החוג ואת שמו החדש בחברה, החלטנו כי נעניק הנחה של 20% מהמחירים הנוכחיים למי שיטייל במסגרת החוג לפחות 9 טיולים במסגרת הסדרה הנוכחית.

ולבסוף, חשוב לי להזכיר כי פעילותכם והעובדה שהנכם מטיילים במסגרת החברה להגנת הטבע מחזקת את פעילותה ואת המסר החינוכי והערכי אותו היא מנסה לקדם.

נשמח לראותכם עמנו.

בברכה,

מיקי ליפשיץ
מנכ"ל


24/12/2002

לכבוד
מיקי ליפשיץ
החברה להגנת הטבע

הנדון: מכתבך לחוג אלעד מיום 22/12/2002


קיבלתי את מכתבך וקראתי בעיון את תוכנו. המכתב, בצרוף תגובה זו, יובאו לידיעת חברי חוג אלעד.

כמה חבל שערכם של דברים מתברר רק לאחר שאבדו. את הנעשה אין להשיב.

חוג אלעד עזב את החברה להגנת הטבע מתוך שיקול דעת ועקב סיבות משמעותיות. בשנים האחרונות הלכו והתרבו הסיבות לעזוב, אך נשארנו כל עוד חשבנו שיש סיכוי לשיפור. השנה הגיעו מים עד נפש. חברי החוג בחרו למצוא לחוג אלעד מסגרת חדשה וטובה יותר.

בשנים האחרונות החל"ט מתכחשת לערכים שבעבר היו מיסודותיה: חינוך הציבור לאהבת טבע ושמירה עליו - באמצעות טיולי שטח בכל פינה, במחירים שווים לכל נפש, תוך שיתוף פעולה "בגובה העיניים" עם המטיילים. אי לכך נאלצנו, לצערנו ולאחר לבטים, לעבור למסגרת אחרת, מתאימה יותר.

בכל מסגרת בה יפעל, חוג אלעד ימשיך לשמור על כל ערכי שמירת הטבע, ימשיך לגייס מטיילים חדשים, וימשיך לפעול ולחנך ברוח החברה להגנת הטבע "של פעם".

אנו מאחלים לחל"ט הצלחה בפעילותה השיווקית ובפרט בהקמת חוג מטיילים חדש. מזה שנים אנו מציעים לחל"ט להקים חוגים נוספים, ואף הצענו לעזור בכך ללא תמורה, אך נדחינו בביטול.

לאיחולי ההצלחה אנו מצרפים דרישה חד-משמעית שהחל"ט תפסיק מייד להשתמש בתכנית הטיולים השנתית של חוג אלעד. התכנית היא פרי עמל של נציגי חוג אלעד בלבד, שלא במסגרת החל"ט, לא תמורת שכר מהחל"ט ולא כנגד טובת הנאה כלשהי מהחל"ט. התכנית מיועדת אך ורק למטיילי חוג אלעד.

מן הראוי כי מחלקת הטיולים תגבש תוכנית מקורית, במקום לגזול שלא כדין את פרי מאמציהם של אחרים. היושר וההגינות מחייבים זאת, ואליהם יש להוסיף שיקול מעשי: אם טיוליכם יתקיימו בתאריכים ובמסלולים אחרים, יתכן כי חלק מחברי חוג אלעד יצטרפו אליהם.

אנו מקוים שלפחות בפרידה החל"ט תפעל כראוי.

בברכה,

איל צבי
חוג אלעד
_________________
בברכה,

איל צבי
חוג אלעד
חזרה למעלה
צפה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית בקר באתר המפרסם
הצג הודעות מלפני:   
פרסם נושא חדש   הגב לנושא    אינדקס הפורומים של Hug Elad - חוג אלעד -> עדכונים, הודעות ותזכורות כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
עמוד 1 מתוך 1

 
קפוץ אל:  
אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע בסקרים בפורום זה


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group